księga gości

Opinie

[1] 2017-01-17 07:49:00 ProstoZMostu
@3u6u. Po pierwsze nikt nie mówi o powszechnym jeżyku polskim w liturgii. Każdy z nas szanuje język staro-cerkiewno-słowiański jako język wspólny dla Chrześcijan ziem słowiańskich i stworzony specjalnie dla nich. Jednak jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami tego, aby SCS był jedynym językiem liturgicznym. Mamy swoją maluteńką parafię, do której zapraszamy wszystkich nam podobnych ale nie mniej serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby raz na jakiś czas przypomnieć sobie co dokładnie oznaczają teksty, które słyszą w swoich Świątyniach z obowiązującym SCS-em. I w ogóle zapraszamy wszystkich. Nie rozumiem więc zupełnie po co nas chcesz nawracać 3u6u? Po co przychodzisz i krytykujesz? Wątpisz w naszą wiarę? Jesteśmy tylko małą grupką osób, modlącą się na uboczu, w małej kaplicy. Aż tak Cię to boli? Dlaczego?
Także Kolega @Tadeusz nie rozumie, że my tworzymy małą społeczność, która widzi głęboki sens w rozumieniu i przeżywaniu, a nie tylko "przeżywaniu" nabożeństw. A mamy wielkie szczęście, że teksty zostały przetłumaczone niezwykle poetycko i pięknie. Dzięki temu mamy jeszcze jeden powód do wzruszeń. Wzruszeń, które są chyba dobre i wierzymy, że pomagają nam jeszcze bardziej, tą dodatkową drogą zrozumienia, zbliżać się do Boga. Nie nawracajcie nas. My tylko chcemy ze szczegółami rozumieć nasze modlitwy. Pozdrawiam :-)
[2] 2017-01-04 12:43:00 3u6u
Na początku powszechny język liturgiczny po polsku, potem zmienicie szaty kapłanów na jakiś bardziej modny styl, ikony zastąpicie prezentacjami z telewizorów LCD,zgodnie z duchem czasu zaczniecie udzielać ślubów gejom, itd itd itd. Chcecie tego dziadostwa które już powstało w chrześcijańskich kościołach na "zachodzie"?
[3] 2016-08-14 13:48:00 Tadeusz
@asd Nie chodzi o żadne sekciarstwo. W moim Kościele (jestem łacinnikiem) kiedyś rozumiano, że język liturgii nie może być językiem potocznym. Powinien być martwy, gdyż w takim słowa mają ściśle określone znaczenie i nie ewoluują. Ma to wielkie znaczenie z punktu widzenia czystości wiary. Niestety, po Soborze Wat. II wprowadzono języki potoczne do liturgii, wiele rzeczy z liturgii wyrzucono (żeby nie wiedzieć po co przypodobać się protestantom), a potem zeświecczenie i ubytek wiernych. Dziś pierwszy raz w Waszej kaplicy wysłuchałem Boskiej Liturgii po polsku i nabrałem tych samych obaw. Reasumując - tak jak u nas językiem liturgii powinna być łacina, zaś czytania, kazanie i wszystko, co służy pouczeniu wiernych w języku narodowym czyli zrozumiałym dla ludu, tak u Was w liturgii - język cs a czytania etc. po polsku. Takie jest moje zdanie jako Waszego sympatyka. Oczywiście zrobicie jak zechcecie.
Tadeusz
[4] 2015-06-19 17:59:00 asd
@2014-07-04 10:53:00 Piotr - popieram twe zdanie w 100%. Dochodzę do wniosku, że ta sekciarskość wynika z upatrywania sensu Prawosławia w obrzędowości i kulturze (w tym w języku cs). Logika jest więc oczywista: odbierzesz cs - niszczysz ortodoksję. Ogólnie poziom rozumienia spraw duchowych i teologicznych jest, średnio rzecz biorąc, nikły i cerkiew zdaję się konserwować w jakiś skansen. Z biegiem czasu mam coraz bardziej nieodparte wrażenie, że jest to działanie celowe i sterowane.

@2015-04-09 21:21:00 helena - Zgadzam się.Sami Rosjanie gdy przychodzą do cerkwi i słysząc cs mało co rozumieją (sam to od nich słyszałem).CS jest dla nas językiem obcym i jako taki nigdy tak głęboko nie dotrze do nas jak polski, rodzimy dla przeważającej większości z nas.

@2013-03-26 22:11:00 jan - jeszcze mniej osób wie, że grecy uczą się starej greki w szkołach jako przedmiotu obowiązkowego, co więcej - przerabiają też lektury napisane przecież w tym języku.

Portal należy pochwalić za inicjatywę lecz i zganić za niedokładne tłumaczenie (niezachowywanie szyku przestawnego, całkowita zmiana znaczenia niektórych wyrazów po przetłumaczeniu) w stosunku do tekstu w CS.
[5] 2015-04-09 21:21:00 helena
Kościół katolicki zrozumiał dawno temu że nabożeństwa trzeba celebrować w języku kraju w którym sią żyje i być czynnym uczestnikiem nabożeństwa. Mieszkam w tym kraju i pragnę iść na mszę taką jak celebruje ksiądz Paprocki gdy czuję to duszą i ciałem dlatego że ją rozumiem że jestem jej uczestnikiem i moim marzeniem jest aby Koścół Prawosławny się zreformował bo nawet się nie obejrzymy a nasze cerkwie będą świecić pustkami, lecz nie ja o tym decyduję.Piszę w dobrej wierze bo znam kilka osób , które nie chodzą do cerkwi w dużej mierze ze względu na język i nie zgadzam się że to lenistwo bo nie muszą uczyć się języka starocerkiewnego gdy mają swój ojczysty.Uczyłam się języka rosyjskiego i dość dobrze go znałam a jednak wiele elementów po prostu nie rozumiem.
[6] 2014-08-09 13:58:00 Anna
Prawosławny Punkt Duszpasterski nadal posługuje się nowym kalendarzem.
[7] 2014-08-09 13:57:00 Anna
Przymiotnik "katolicki" znaczy powszechny.
[8] 2014-07-04 10:53:00 Piotr
czy ktoś mógłby wyjaśnić jaki związek z Panem Bogiem, Jezusem Chrystusem, Pismem Świętym ma język cerkiewnosłowiański? Zadawałem to pytanie ogromnej ilości księży, zakonnic, nauczycielkom i nauczycielom religii, osobom bardzo związanym z cerkwią, i żadna z tych osób nie potrafiła takiego związku znaleźć! ŻADNA! Więc ja kompletnie nie rozumiem skąd takie kurczowe trzymanie się akurat tego języka. Przecież został on wprowadzony tylko i wyłącznie po to by zapewniać ludziom ŚWIADOME UCZESTNICTWO W ROZMAITYCH NABOŻEŃSTWACH. Skoro obecnie jest kompletnie niezrozumiały winien zostać zastąpiony językami narodowymi! U nas polskim, w państwach rosyjskojęzycznych rosyjskim i tak dalej! O CZYM TU WOGÓLE ROZMAWIAĆ?! Zwolennicy jsc zachowują się jakaś fanatyczna, nie mająca NIC wspólnego z chrześcijaństwem SEKTA!!!
[9] 2014-06-11 07:39:00 Dmitry
С Праздником, братья и сестры !

Дай Бог молитвами празднуемого сегодня свт. Луки Красноярского и Крымского - врача с большой буквы, - здоровья в изобилии благодати для молитвы и добрых дел во славу Его!

Простите, что докучаю просьбами, приходится смиряться с необходимостью обратиться ко всему моему кругу общения.
Прошу оказать помощь, "информационное спонсорство".
Составил инфо-страничку, там все кратко написано, и есть ссылки для желающих более полно
http://dima-mixailov.blogspot.com/p/blog-page_31.html
Если возможно, помогите разместить информацию в наиболее выгодных местах сети и в своем круге общения, пожалуйста.

Летний сезон, а средств на алтарь и отделку не хватает, очень жаль будет упустить лето.
Если удастся найти средства и запустить рабочий процесс, то к концу лета можно будет надеяться отслужить там первую Литургию
Это от Господа зависит, конечно - но Он на наши усилия взирает
Буду сердечно признателен за помощь


Храни Господь
Дмитрий
[10] 2014-06-03 22:11:00 Marzena
Szczęść Boże. Zapraszam do zaglądania na stronę z recenzjami filmowymi pisanymi przez i dla chrześcijan KulturaDobra.
1  2  3  4  5  6  7    >

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token