księga gości

Opinie

[11] 2014-07-04 10:53:00 Piotr
czy ktoś mógłby wyjaśnić jaki związek z Panem Bogiem, Jezusem Chrystusem, Pismem Świętym ma język cerkiewnosłowiański? Zadawałem to pytanie ogromnej ilości księży, zakonnic, nauczycielkom i nauczycielom religii, osobom bardzo związanym z cerkwią, i żadna z tych osób nie potrafiła takiego związku znaleźć! ŻADNA! Więc ja kompletnie nie rozumiem skąd takie kurczowe trzymanie się akurat tego języka. Przecież został on wprowadzony tylko i wyłącznie po to by zapewniać ludziom ŚWIADOME UCZESTNICTWO W ROZMAITYCH NABOŻEŃSTWACH. Skoro obecnie jest kompletnie niezrozumiały winien zostać zastąpiony językami narodowymi! U nas polskim, w państwach rosyjskojęzycznych rosyjskim i tak dalej! O CZYM TU WOGÓLE ROZMAWIAĆ?! Zwolennicy jsc zachowują się jakaś fanatyczna, nie mająca NIC wspólnego z chrześcijaństwem SEKTA!!!
[12] 2014-06-11 07:39:00 Dmitry
С Праздником, братья и сестры !

Дай Бог молитвами празднуемого сегодня свт. Луки Красноярского и Крымского - врача с большой буквы, - здоровья в изобилии благодати для молитвы и добрых дел во славу Его!

Простите, что докучаю просьбами, приходится смиряться с необходимостью обратиться ко всему моему кругу общения.
Прошу оказать помощь, "информационное спонсорство".
Составил инфо-страничку, там все кратко написано, и есть ссылки для желающих более полно
http://dima-mixailov.blogspot.com/p/blog-page_31.html
Если возможно, помогите разместить информацию в наиболее выгодных местах сети и в своем круге общения, пожалуйста.

Летний сезон, а средств на алтарь и отделку не хватает, очень жаль будет упустить лето.
Если удастся найти средства и запустить рабочий процесс, то к концу лета можно будет надеяться отслужить там первую Литургию
Это от Господа зависит, конечно - но Он на наши усилия взирает
Буду сердечно признателен за помощь


Храни Господь
Дмитрий
[13] 2014-06-03 22:11:00 Marzena
Szczęść Boże. Zapraszam do zaglądania na stronę z recenzjami filmowymi pisanymi przez i dla chrześcijan KulturaDobra.
[14] 2014-05-04 21:05:00 Irena
Czy parafia św. Grzegorza powróci tak jak PAKP do starego stylu?
[15] 2014-04-25 02:55:00 Barbara
Dlaczego w tłumaczeniu Psałterza (pdf) jest mowa o wierze katolickiej?
Cytuję "Ktokolwiek chce być zbawiony, musi przede wszystkim wyznawać katolicką wiarę, której jeśliby kto nie zachował całej i nienaruszonej, bez wątpienia zginie na wieczność". Itd.

Pozdrawiam
[16] 2013-12-14 11:37:00 Ciastek
Bardzo mnie dziwi, skąd w prawosławnych chrześcijaninach tyle jadu i nienawiści do swoich współbraci w jednej wierze i wyznaniu.

Czyż nie taka właśnie była idea świętych Cyryla i Metodego - aby język liturgii Cerkwi był bliski ludziom? Właśnie po to stworzyli język cerkiewnosłowiański. To jest właśnie zamierzenie św. Cyryla i Metodego, i tradycja cerkwi - aby ludzie zrozumieli Słowo Boże. Z pewnością cerkwie, w których słychać język polski przyszłości zapobiegnią oddalaniu się wielu ludzi od prawosławia.

A jeżeli ktoś nie odczuwa żadnej jedności z chrześcijanami należącymi do jednej autokefalii to sam jest razkołem :).
[17] 2013-03-26 22:11:00 jan
Każda Cerkiew modli się w języku cerkiewnym, utworzonym specjalnie do modlitwy. Nawet Grecy o czym wie mało osób modlą się w języku staro cerkiewno grecki. To że muszą powstać takie punkty jak ta kaplica na Lelechowskiej świadczy tylko o tym że jesteśmy leniwi i zamiast zrobić coś dla naszej wiary to oczekujemy że wiara zrobi coś dla nas. Niech każdy z nas zastanowi się przez chwilę, co robię dla pielęgnowania wiary prawosławnej, co takiego robię aby wiara prawosławna przetrwała jeszcze długo?
[18] 2013-03-22 09:02:00 chrisbaz
hebrajski, aramejski, grecki, łacina - to są języki w których napisano Ewangelie czy Pismo Święte, ilu Chrześcijan włada tymi jezykami? Trzeba rozumieć jak się człowiek modli a nie ,,klepać'' bez zrozumienia z pamięci. Tradycje są piękne i Dostojne niezależnie od tego czy to Kościół Katolicki czy Prawosławna Cerkiew.
Szczęść Boże
[19] 2013-01-04 18:15:00 Zbigniew
Pozdrawiam wszystkich z nadchodzącym świętem Bożego Narodzenia. Życzę Bożego Błagosłowienija na wszystkie dobre dieła wo sławu Bożiju.
[20] 2012-09-26 09:25:00 Iwona
Pisząc list do Przeglądu Prawosławnego nie miałam na myśli, że sprawowanie liturgii w języku polskim jest czymś gorszym. Chodziło mi raczej o to, że powinniśmy dostrzegać piękno. A tego trzeba się nauczyć. Ale w żadnym wypadku nie mówię, że któryś język, czy któraś religia jest gorsza. Pan Bóg rozumie każdy język. Nie chciałabym, żeby moje przemyślenia, odczucia służyły do pewnych sporów w jakim języku należy sprawować liturgię prawosławną.
<  1  2  3  4  5  6  7    >

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token