galeria
Zaśpiewajmy, ludzie, męczennikowi Chrystowemu!
2015-12-10
diakon Łukasz Leonkiewiczks. Piotr Kosiński
Tegoroczne obchody święta parafialnego – dnia św. męcz. Grzegorza w kaplicy pod jego wezwaniem w Warszawie zgromadziły szczególnie wiele osób. Całonocnemu czuwaniu w przeddzień święta przewodniczył dziekan warszawski, ks. Anatol Szydłowski. Podczas nabożeństwa usłyszeć można było hymny ku czci św. Grzegorza, jak też ku czci św. Mikołaja, którego Kościół wspomina w ten sam dzień (wg nowego kalendarza). Czytano również hymny mówiące o zbliżającym się święcie Bożego Narodzenia, które są charakterystyczne dla nabożeństwa ku czci świętego biskupa.

Całonocne czuwanie zakończyło się wspólną kolacją, przygotowaną samodzielnie przez parafian. Wzięli w niej udział gospodarze i goście – oprócz wspomnianego ks. Szydłowskiego, ks.ks. Łukasz Koleda, Andrzej Dawidziuk, Henryk Paprocki i Artur Aleksiejuk, a także zgromadzeni wierni.

Niedzielnej Liturgii przewodniczył proboszcz, ks. Henryk Paprocki. Kazanie wygłosił gość niedzielnych obchodów – ks. Piotr Kosiński, a gruzińskiego kolorytu świętu dodał zespół Sakhioba, który śpiewał podczas Liturgii. Do Eucharystii przystąpiła większość będących w cerkwi osób, wszystkie dzieci i wiele osób dorosłych. Niedzielną Liturgię sprawował również diakon Łukasz Leonkiewicz.

Po Liturgii wszyscy mieli okazję zjeść wspólnie obiad i porozmawiać, w międzyczasie wznosząc gruzińskie toasty i słuchając śpiewów gości z Gruzji.

Pustynio, upiększ się, Owieczka bowiem idzie nosząc w łonie Chrystusa. Żłobie, przyjmij Tego, który słowem uwolnił nas, zrodzonych z ziemi, z bezsensownego działania. Pasterze, grając na piszczałkach świadczcie o cudzie budzącym bojaźń. Magowie z Persji, przynieście Królowi złoto, kadzidło i mirrę, albowiem Pan przyszedł z Dziewicy Matki. Przypadając do Niego jako służebnica, Matka pokłoniła się i pytała trzymanego w Jej objęciach: Jak zamieszkałeś we mnie? Jak wyrosłeś we mnie, Wybawicielu mój i Boże? (stichera w dzień św. Mikołaja)

Zaśpiewajmy, ludzie, męczennikowi Chrystowemu, który życie swoje oddał za przyjaciół swoich, przeto teraz weselą się zastępy anielskie, ludzie wysławiają Twoje zwycięstwo i śpiewają Chrystusowi Bogu naszemu, który Ciebie wysławił (stichera w dzień św. Grzegorza)