aktualności
Konferencja kaukazologiczna im. św. Grzegorza Peradze
2016-11-16
Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na 15. Międzynarodową Sesję Kartwelologiczną im. św. Grzegorza Peradze, która odbędzie się w dniach 6-8 grudnia 2016 r. na Uniwersytecie Warszawskim.

W tym roku konferencja odbywa się pod tytułem „Cywilizacja gruzińska od starożytności do średniowiecza. Historia – Literatura – Sztuka” i dedykowana jest uczczeniu 850-tej rocznicy urodzin największego gruzińskiego poety Szoty Rustawelego.

Celem konferencji jest przedstawienie historii i dziedzictwa kultury gruzińskiej związanej z osobą poety Szoty Rustawelego, jak również jego znaczenia w literaturze polskiej i światowej. Konferencja dotyczyc będzie także zagadnień współczesnego oblicza Kaukazu – społecznych i kulturowych aspektów transformacji w krajach zakaukaskich, kwestii demokratyzacji i zmian systemowych, a także problematyce religijnej związanej z funkcjonowaniem Kościołów chrześcijańskich na Kaukazie.

Otwarcie konferencji odbywa się tradycyjnie 6 grudnia o godz. 16.45 i jest ściśle związane z datą i godziną męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Peradze, mnicha i męczennika prawosławnego, który większą część swojej działalności duszpasterskiej i naukowej spędził w Warszawie. Św. Grzegorz Peradze był w latach 1933–1942 profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego, poliglotą. W okresie II wojny światowej był więźniem na Pawiaku w Warszawie, skąd przewieziony został do obozu w Auschwitz, gdzie poświęcając się za innych uwięzionych, zmarł śmiercią tragiczną.

Konferencję rozpocznie złożenie wieńca przed tablicą na ścianie gmachu Instytutu Historycznego UW poświęconą pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej profesorów uniwersytetu, w tym św. Grzegorza Peradze. W trakcie trwania konferencji pokazania zostanie wystawa pt. „Alfabet Gruziński. Żywa kultura trzech systemów pisowni alfabetu gruzińskiego”.

Pierwszego dnia konferencji wystąpi chór naszej kaplicy. Zapraszamy!

Program konferencji

Strona Studium Europy Wschodniej