sakramenty

chrzest i bierzmowanie

W sprawie ustalenia daty chrztu należy skontaktować się z jednym z duchownych z naszej kaplicy. Chrzest i bierzmowanie może odbyć się przed lub po Liturgii. Do sprawowania chrztu w kaplicy konieczne jest załatwienie formalności w parafii, której podlega kaplica - św. Marii Magdaleny w Warszawie (al. Solidarności 52).

spowiedź

Spowiedź odbywa się podczas i po wieczornych nabożeństwach (w każdą sobotę i przed wielkimi świętami o godzinie 18.00). Do spowiedzi można przystąpić również PRZED Liturgią (od ok. godziny 9.20 w niedzielę, trzeba zgłosić się do duchownego). W czasie trwania Liturgii spowiedź nie odbywa się. Zgodnie z tradycją, do pierwszej spowiedzi dzieci przystępują w wielu około 7 lat (zależy to również od indywidualnej dojrzałości dziecka). Wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie spowiedzi kierować należy do duchownych.

Eucharystia

Do sakramentu Eucharystii przystępować mogą wyłącznie ochrzczone osoby prawosławne. Eucharystia udzielana jest podczas każdej Liturgii (w niedziele i dni wielkich świąt, a także podczas specjalnych Liturgii w wielkim poście). Przed Eucharystią obowiązuje post eucharystyczny (wymaga on m.in. powstrzymania się od wszelkich posiłków i napojów od wieczora dnia poprzedniego). Dzieci przystępują do Eucharystii od początku - warunkiem są przyjęte sakramenty chrztu i bierzmowania w Kościele prawosławnym (w innych przypadkach należy skontaktować się z duchownym). W wielku około 7 lat dzieci zaczynają również przystępować do sakramentu spowiedzi. Wszelkie pytania i wątpliwości kierować należy do duchownych.

ślub

Aby przyjąć sakrament małżeństwa należy ustalić niezbędne szczegóły z jednym z duchownych z kaplicy. Ślub może zostać udzielony przez naszych duchownych z towarzyszeniem chóru polskojęzycznego z kaplicy również w innej cerkwi.

nabożeństwa posług

W naszej kaplicy sprawowane są molebny, panichidy i inne nabożeństwa. Odbywają się one najczęściej w soboty przed wieczornym nabożeństwem. W sprawie szczegółowych ustaleń należy skontaktować się z duchownymi.