wywiad
2020-12-16
28 (15) sierpnia przypada według starego stylu święto Zaśnięcia Bogurodzicy. O prawosławnym rozumieniu Zaśnięcia Bogurodzicy i o dogmatach opowiada o. Henryk Paprocki, teolog prawosławny, szef Redakcji Ekumenicznej TVP i rzecznik prasowy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
2016-10-21
Jezus powiedział, że poznają nas po uczynkach. Nie po doktrynie. Istniejące wciąż obszary biedy, nieszczęść, chorób, wymagają od chrześcijan zajęcia stanowiska: nie tylko w słowach, ale w czynach. Najlepiej stanowiska wspólnego.
2016-10-21
Pustelnicy nieustannie służą Kościołowi modlitwą. Jeśli ktoś decyduje się na odejście na pustynię, to nie po to, żeby siedzieć w grocie i nic nie robić. Taki ktoś łączy, w sposób bardzo umiejętny, pracę z poświęceniem życia modlitwie. Bardzo często anachoreci modlą się nieustannie – mówi ks. Henryk Paprocki w rozmowie z Janem Maleszą.
2016-10-21
Ikona pełni taką funkcję, jak eucharystia, to znaczy jest spotkaniem. Na ikonę trzeba patrzeć tak, jak na miejsce spotkania, stąd to okno ku wieczności - przeczytaj rozmowę z ks. prof. Henrykiem Paprockim. Rozmawia Agata Gać
2016-10-21
Duch Święty jest posyłany ciągle – był posyłany także wtedy, gdy nie istniał człowiek - o Duchu Świętym, Przenajświętszej Trójcy, filioque i prawosławiu z księdzem profesorem Henrykiem Paprockim w Teologii Politycznej Co Tydzień nr 6: Trzecia Osoba - rozmawia Agata Gać
2015-08-12
Sprawa, która trochę umyka z pola widzenia, to pochodzenie społeczne (jak to kiedyś nazywano) autora powieści. Otóż ojciec Michaiła Bułhakowa był profesorem Kijowskiej Akademii Teologicznej i cenzorem ksiąg religijnych. W carskiej Rosji była cenzura i Afanasij Bułhakow przynosił do domu całe stosy tekstów do opiniowania. Młody Michaił czytywał rzeczy, które się nigdy potem nie ukazały, bo nie mogły ukazać się w Rosji. Michaił był oczytany w literaturze teologicznej.
2015-08-11
W moim życiu spotkałem dużo osób, które wywarły na mnie wpływ, podzieliłbym je na dwie kategorie: osoby, z którymi nigdy się nie spotkałem, czyli autorzy książek, które czytałem, i osoby, które w życiu spotkałem.
2013-11-13
O św. Grzegorzu Peradze i 70. rocznicy jego śmierci z ks. Henrykiem Paprockim rozmawia Katarzyna Tynkiewicz. Wywiad ukazał się w grudniu 2012 roku.
2010-04-13
Maciej Müller: Do Apokalipsy sięgamy niechętnie. Nietrudno wskazać powód: ta księga opowiada o dość przerażającej przyszłości.

Ks. Henryk Paprocki: Sam po raz pierwszy czytałem ją w liceum, ale bez lęku, traktując jako coś w rodzaju science-fiction. Ta księga plastycznie opowiada o zjawiskach, które poprzedzą to, co umownie nazywamy końcem świata.
2010-03-22
Ks. dr Henryk Paprocki 30 kwietnia, uchwałą senatu Uniwersytetu im. Grzegorza Peradze w Tbilisi, uhonorowany został tytułem doktora honoris causa, za całokształt dorobku naukowego, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu w kartwelologię (tak, od nazwy własnej kraju, Sakartwelo, określa się badania nad kulturą, literaturą i językiem Gruzji), zwłaszcza zaś w poszerzenie wiedzy o życiu i osiągnięciach badawczych patrona uczelni.
1  2    >