wywiad
2010-03-21
Zbigniew T. Wierzbicki, redaktor „Buntu…”, przeprowadził rozmowę z ks. profesorem Henrykiem Paprockim, prowadzącym m. in. w Telewizji Polskiej Redakcję Ekumeniczną, na temat wzajemnych relacji między Kościołem prawosławnym a rzymskokatolickim w Polsce.
2010-03-21
Jakie są zasadnicze różnice w ujęciu Ducha Świętego w teologii prawosławnej i katolickiej?
Zasadnicza różnica bierze się z faktu, że liturgia prawosławna umieszcza rolę Ducha Świętego w samym sercu misterium. Każda Eucharystia zaczyna się od modlitwy do Ducha Świętego, każdy sakrament i każde poświęcenie dokonywane są przez specjalną modlitwę przyzywającą Ducha Świętego i zwaną epiklezą. Duża ilość tekstów liturgicznych, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu i Paschy mówi o Duchu Świętym. W końcu Duchowi Świętemu poświęcony jest poniedziałek Pięćdziesiątnicy.
2010-03-21
Prawosławie przyjmuje, że ze względu na ułomność człowieka małżeństwo może nie być prawidłowo realizowane. Zdrada niszczy związek, bo podważa lub przekreśla miłość. Kościół, opierając się na wypowiedzianej przez Chrystusa tzw. klauzuli nierządu, może wtedy skonstatować ustanie łaski sakramentalnej.
2010-03-19
Z Krzysztofem Jasińskim i ks. dr Henrykiem Paprockim rozmawia Michał Mizera*
<  1  2