o św. Grzegorzu
Niektóre okoliczności aresztowania i pobytu w więzieniu Pawiak oraz w KL Auschwitz św. Archimandryty Grzegorza (Peradze)
2010-04-21

 W 1987 roku w Archiwum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej w Warszawie odnalezionych zostało osiem następujących dokumentów:

  1. (w języku polskim:) Protokół z opieczętowania w dniu 5 maja 1942 roku mieszkania ks. Grzegorza Peradze (Aneks I),
  2. (w języku rosyjskim:) Protokół z rewizji przeprowadzonej w dniu 28 maja 1942 roku w mieszkaniu ks. Grzegorza Peradze (Aneks II),
  3. (w języku niemieckim:) Pełnomocnictwo podpisane przez ks. Peradze 10 czerwca 1942 roku na rzecz diakona Jerzego Berkmana-Karenina w kwestii opieki nad mieszkaniem i rzeczami (Aneks III),
  4. (w języku polskim:) Protokół z zabrania w dniu 10 czerwca 1942 roku rzeczy osobistych z mieszkania ks. Peradze celem przekazania aresztantowi (Aneks IV),
  5. (w języku niemieckim:) Odpis listu wysłanego przez ks. Peradze 20 czerwca 1942 roku z Pawiaka do diakona Jerzego Berkmana-Karenina (Aneks V),
  6. (w języku niemieckim:) Telegram komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz z 11 grudnia 1942 roku, zawiadamiający o śmierci ks. Peradze (Aneks VI),
  7. (w języku niemieckim:) Pismo Warszawskiego Konsystorza Prawosławnego z 15 grudnia 1942 roku do komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz (Aneks VII).
Poza tym odnaleziono także:
  1. (w języku niemieckim:) Świadectwo zgonu wydane przez Urząd Stanu Cywilnego w Auschwitz dnia 30 grudnia 1942 roku.

Dokumenty te pozwalają ustalić przynajmniej niektóre szczegóły z ostatniego okresu życia ks. Grzegorza Peradze. Przede wszystkim można stwierdzić, że aresztowanie ks. Peradze nastąpiło w pierwszych dniach maja 1942 roku, najprawdopodobniej 5 maja, gdyż wkrótce po aresztowaniu dziekan okręgu warszawskiego, ks. protoprezbiter Jan Kowalenko[1] (1875-1950), opieczętował mieszkanie ks. Peradze, znajdujące się w Warszawie przy ulicy Brukowej 22 m. 11 [obecnie ulica Okrzei]. Opieczętowanie mieszkania miało miejsce 5 maja 1942 roku o godzinie 16.00 (Aneks I).

Po aresztowaniu o. Peradze został osadzony w Więzieniu Pawiak w Warszawie. Jego losy na Pawiaku można odtworzyć na podstawie wspomnień więźniów. Pisarz więzienny Leon Wanat spisywał personalia, po czym więźnia kierowano do celi oddziału VII, przejściowego, mieszczącego się w suterenach. Pobyt na oddziale VII trwał około 14 dni, po czym o. Peradze został przeniesiony na oddział V, zwany transportowym, mieszczący się na drugim piętrze[2]. Na oddziale V o. Peradze był wykorzystywany jako tłumacz (cela dla tłumacza i pisarza nosiła numer 117). Na początku października 1942 roku o. Peradze został przeniesiony na oddział roboczy (tak zwana „arbeitzela”), nr 186), również jako tłumacz[3]. Na prośbę metropolity Dionizego[4] Giorgi Nakaszydze[5] bezskutecznie interweniował u władz niemieckich w sprawie o. Peradzego[6].

28 maja 1942 roku, na żądanie policji niemieckiej, ks. protoprezbiter Jan Kowalenko w asyście diakona Jerzego Berkamna-Karenina[7] zdjął pieczęcie z mieszkania ks. Peradze, po czym policjanci zabrali pieniądze (w walucie amerykańskiej i angielskiej), znajdujące się w szafie bibliotecznej za książkami (Aneks II). Potwierdza to pośrednio wersję, że ks. Peradze przechowywał w swoim mieszkaniu pieniądze ludności żydowskiej. Podczas pobytu w więzieniu Pawiak ks. Peradze 10 czerwca 1942 roku upoważnił diakona Jerzego Berkmana-Karenina do opiekowania się mieszkaniem przy ul. Brukowej (Aneks III). Na prośbę ks. Peradze z jego mieszkania zabrano bieliznę osobistą i letni płaszcz, celem przekazania aresztantowi (Aneks IV).

Zachował się też odpis jednego listu, napisanego przez ks. Peradze 20 czerwca 1942 roku na Pawiaku do diakona Jerzego Berkmana-Karenina. List ten właściwie jest testamentem, gdyż ks. Peradze wydał kilka dyspozycji dotyczących swego majątku osobistego. Czytamy w nim między innymi:

„…Mieszkania umeblowane proszę przekazać komuś z Konsystorza […]. Gdybym nie wyszedł, bibliotekę przekazuję Metropolii, rzeczy osobiste należy sprzedać, a dochód przeznaczyć na rzecz naszego parafialnego sierocińca na Woli. […] Moje gruzińskie książki i dokumenty (także obrazy) po wojnie Metropolia powinna wysłać Kościołowi gruzińskiemu…” (Aneks V).

Kościół prawosławny, pomimo bardzo trudnej sytuacji, czynił starania o zwolnienie o. Grzegorza Peradzego. Udzielał też, jak można sądzić z listu do diakona Jerzego Berkmana-Karenina, określonej pomocy żywnościowej i rzeczowej. Profesor Giorgi Nakaszydze na prośbę metropolity Dionizego interweniował u władz niemieckich w sprawie o. Peradzego, niestety bezskutecznie.

Najprawdopodobniej 18 listopada 1942 r. o. Grzegorz został przewieziony do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Dalsze próby uwolnienia więźnia także nie przyniosły żadnego rezultatu. 11 grudnia 1942 roku komendant Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, Rudolf Höss, zawiadomił telegraficznie diakona Jerzego Berkmana-Karenina, że o. Peradze zmarł 6 grudnia 1942 roku o godzinie 16.45 w Auschwitz (dokument 6).

Na prośbę władz kościelnych z 15. XII. 1942 r. (dokument 7) Urząd Stanu Cywilnego Auschwitz nadesłał oficjalne świadectwo zgonu (wystawione 30. XII. 1942 r., wysłane 4. I. 1943 r.) (Aneks VIII). Świadectwo zgonu znajduje potwierdzenie w aktach Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj, dotyczących Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz, za okres od 16 do 31 grudnia 1942 roku: „Obozy. Oświęcim. Po kilkutygodniowym pobycie zmarł tutaj (niedawno przedtem aresztowany) ks. Grzegorz Peradze prof. UJP Wydz. Teolog., Prawa [winno być: prawosławnej – H. P.], Gruzin, wybitny specjalista”[8].

W 1945 r. dwaj nieustaleni bliżej byli więźniowie obozu koncentracyjnego złożyli w Metropolii Prawosławnej w Warszawie ustne oświadczenie, że o. Grzegorz Peradze dobrowolnie zgłosił, że dokonał kradzieży chleba, ratując przez to całe komando[9]. Niestety, oświadczenie to nie zostało spisane, albo też zaginęło, bądź czeka na odnalezienie. Jedynie metropolita Dionizy w liście do patriarchy Aleksego I z dnia 1 lutego 1946 roku napisał: „…profesor naszej Sekcji Teologicznej, doktor filozofii, archimandryta Grzegorz Peradze, Gruzin, absolwent Seminarium Duchownego w Tbilisi, a następnie Uniwersytetów w Bonn i Oksfordzie, znawca języków, poza ojczystymi – rosyjskim i gruzińskim – także francuskiego, niemieckiego i angielskiego, został aresztowany, wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz i tam rozstrzelany”[10], co może być nawiązaniem do informacji przekazanej przez owych dwóch byłych więźniów obozu w Auschwitz.

 

ANEKSY

 

ANEKS I
(Protokół z opieczętowania mieszkania)

 

Protokół

 

Ja, niżej podpisany, ks. Jan Kowalenko, dziekan prawosławny, w dniu 5 maja 1942 r. opieczętowałem w obecności dozorcy Mikołaja Czerwińskiego drzwi wejściowe do mieszkania nieobecnego ks. Archimandryty Grzegorza Peradze w domu N 22 m. 11 przy ulicy Brukowej.

Dn. 5 maja 1942 r. god. 16.00

Dziekan Okręgu Warszawskiego

(-) Protoprezbiter J. Kowalenko

(-) M. Czerwiński

 

ANEKS II
(Protokół z rewizji)

(Przekład z języka rosyjskiego)

 

Protokół

 

28 maja 1942 roku, ja, protoprezbiter Jan Kowalenko, dziekan okręgu warszawskiego, w obecności diakona Jerzego Berkmana-Karenina i 2-ch funkcjonariuszy Niemieckiej Policji Politycznej, na żądanie tych ostatnich, zdjąłem pieczęcie z opieczętowanego przeze mnie, jako dziekana, mieszkania archimandryty Grzegorza Peradze, przy ulicy Brukowej, w domu numer 22, lokal numer 11. W mieszkaniu, składającym się z jednego pokoju z kuchnią, wszystko zastano w porządku, w tej postaci, w jakiej miało to miejsce podczas zamknięcia i opieczętowania. Funkcjonariusze wspomnianej policji znaleźli w szafie bibliotecznej, za książkami, banknoty – amerykańskie dolary i angielskie funty i szylingi. Pieniądze zostały przez nich podliczone i zabrane. Mnie przekazano: 1) dwa srebrne krzyże – jeden na srebrnym łańcuchu i drugi – ażurowy, ozdobiony kamieniami, bez łańcucha; 2) maleńki owalny obrazek Zbawiciela w srebrnej oprawie; 3) dwa kamienie – ametysty, w tym jeden w srebrnej oprawie. Po przejrzeniu (powierzchownym) szuflad biurka, innych cennych przedmiotów nie znaleziono. Po tym mieszkanie zostało znowu zamknięte i opieczętowane pieczęcią dziekana.

Dziekan Okręgu Warszawskiego

(-) Protoprezbiter J. Kowalenko

(-) Diakon Jerzy Berkman-Karenin

(Na odwrocie strony dopisano:)

Krzyże, obrazek i 2 kamienie – ametysty zostały przekazane do zakrystii przy metropolitalnej cerkwi Męki Pańskiej.

(-) Protoprezb. J. Kowalenko

Przyjąłem na przechowanie w zakrystii.

(-) Sakelariusz, Prot. S. Batorewicz

30. V. 1942 r.

 

ANEKS III
(Pełnomocnictwo na opiekę nad mieszkaniem)

(Przekład z języka niemieckiego)

 

Warszawa, 10. VI. 1942

 

Pełnomocnictwo

 

Ja, Grzeogrz Peradze, ur. 31. 8. 99 w Tbilisi, duchowny, upoważniam diakona Jerzego Berkmana-Karenina z Kościoła prawosławnego w Warszawie, ul. Zygmuntowska 13, do opiekowania się moim mieszkaniem i moimi rzeczami. Metropolii proszę przekazać na przechowanie księgozbiór i obrazy. Proszę także o przyjęcie na przechowanie moich ubrań. Pozostałe rzeczy proszę sprzedać.

(-) Archim. Grzegorz Peradze

 

ANEKS IV
(Protokół z zabrania rzeczy osobistych)

 

Protokół

 

Dnia 10-go czerwca 1942 roku my, niżej podpisani, ks. Protoprezbiter Jan Kowalenko, dziekan Okręgu Warszawskiego i ks. kanonik Jerzy Łotocki, Sekretarz J.E. Ks. Metropolity Dionizego, w obecności dozorcy domu N 22 przy ulicy Brukowej p. Mikołaja Czerwińskiego odpieczętowaliśmy i otworzyliśmy mieszkanie ks. Archimandryty Grzegorza Peradze, znajdujące się w tymże domu, N mieszkania 11, w celu zabrania bielizny osobistej ks. G. Peradze do odesłania mu.

Wzięte były niniejsze rzeczy:

1) 7 koszul

2) 5 par skarpetek

3) 1 prześcieradło

4) 5 ręczników

5)8 chusteczek

9)1 płaszcz letni

Po zabraniu powyższych rzeczy mieszkanie ponownie było opieczętowane pieczęcią Dziekana i zamknięte na 2 klucze.

(-) Protoprezbiter J. Kowalenko

(-) Ks. Jerzy Łotocki

(-) Mikołaj Czerwiński

 

ANEKS V
(Odpis listu ks. Peradze z Pawiaka)

(Przekład z języka niemieckiego. Zachowano oryginalną interpunkcję)

 

20/VI 42

Mój Kochany Przyjacielu

Najserdeczniejsze życzenia i podziękowania Jego Eminencni za paczkę – proszę o Jego świętą modlitwę. Przesłałem Wam upoważnienie dotyczące mojego mieszkania i moich rzeczy. Całą bibliotekę i obrazy proszę wstawić do piwnic Metropolii – bieliznę buty ubrania pościel także szafę umieścić gdziekolwiek (może u zakonnic) – pozostałe rzeczy proszę sprzedać i opłacić transport książek i rzeczy. Mieszkanie umeblowane proszę przekazać komuś z Konsystorza. Wynajem powinien zostać pokwitowany na moje nazwisko. Gdybym nie wyszedł bibliotekę przekazuję Metropolii, rzeczy należy sprzedać a dochód przekazać na rzecz naszego parafialnego sierocińca na Woli. Jako pamiątkę możesz zabrać co chcesz. Moje gruzińskie książki i dokumenty (także obrazy) po wojnie Metropolia powinna wysłać Kościołowi gruzińskiemu. Powodzi mi się dobrze. Proszę modlić się za mnie. Jeżeli zostałoby trochę pieniędzy ze sprzedaży proszę o przysłanie mi paczki żywnościowej. Wolno nam pisać raz w miesiącu. Proszę napisz także do mnie. Żywność jaką znajdziesz w kuchni i szafce nocnej (także w piwnicy) przekaż proszę zakonnicom, by one wysłały mi trochę chleba – suchy chleb jeśli znajdziesz prześlij także. Brakuje mi bielizny – proszę o 2 koszule, kalesony, szczoteczkę do zębów Chlorodont, mydło – wszystko tam znajdziesz. Ręcznik. Serdeczności Twój zawsze Archim. Peradze

Odbiorca: Jerzy Karenin Warszawa-Praga ul. Zygmuntowska 13

Nadawca: Archim. Grzegorz Peradze Warszawa C 1 Skrytka pocztowa 494

Stempel pocztowy: Warszawa C 2 – 2 VII 42 21 bb

Dopisek z boku: Proszę o Twój adres prywatny

Pozdrowienia dla Twojej Matki

 

ANEKS VI
(Telegram Komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz)

(Przekład z języka niemieckiego)

 

No. 060 Telegram

Niemiecka Poczta Wschodu

260 Auschwitz F 14/13 11 0949

Jerzy Karenin ul. Zygmuntowska 13 Warszawa:

Grzegorz Peradze zmarł w Obozie Koncentracyjnym

Auschwitz Komendant 1 13 –

 

ANEKS VII
(List do Komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz)

(Przekład z języka niemieckiego)

 

15 grudnia 1942

Nr 5107

Do Pana

Komendanta Obozu Koncentracyjnego

w Auschwitz

 

W związku z telegramem Pana Komendanta do P. Jerzego Karenina w Warszawie, z dnia 11. XII. 1942, w sprawie śmierci w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz archimandryty Grzegorza Peradze, który należał do duchowieństwa tutejszej metropolitalnej katedry prawosławnej uprzejmie prosimy o poinformowanie nas i nadesłanie:

1) daty śmierci archimandryty Grzegorza Peradze,

2) ostatniej woli Zmarłego,

3) świadectwa zgonu, i

4) urny z Jego prochami.

Członek Konsystorza: (podpis nieczytelny)

Sekretarz: (brak podpisu)

Referent: (brak podpisu)

 

ANEKS VIII
(Świadectwo zgonu)

 

AKT ZGONU

 

(Urząd Stanu Cywilnego Auschwitz ----------------------------------------Nr.--------)

Ksiądz Grzegorz Peradze----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- prawosławny---zamieszkały Warszawa przy ul. Brukowej Nr. 22--------------------------------------zmarł 6. grudnia 1942 o godz. 16 min. 45-----------------------------------------------w Auschwitz przy ulicy Koszarowej-----------------------------------------------------

Zmarły urodził się 31. sierpnia 1899 roku-----------------------------------------------w Tyflisie, Rosja----------------------------------------------------------------------------(Urząd Stanu Cywilnego------------------------------------------------------Nr.--------)

Ojciec: Roman Peradze, ostatnio zamieszkały w Tyflisie-----------------------------Matka: Maria Peradze, ur. Samadalaszwili, ostatnio zamieszkała w Tyflisie---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Auschwitz, dnia 30. grudnia 1942.

 

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

W zastępstwie

(podpis nieczytelny)

 

Okrągła pieczęć ze swastyką i napisem w języku niemieckim: Urząd Stanu Cywilnego Auschwitz (Powiat Gliwice)

 

Podłużna pieczątka z napisem w języku niemieckim: Wolne od opłat

 

Koperta pocztowa

 

Datownik: 6 I. 1943

Pieczątka podłużna z napisem w języku niemieckim: SS-Poczta Polowa

Datownik pocztowy: AUSCHWITZ (GÓRNY ŚLĄSK) a 04.1.43.-16

 

Do

Konsystorza Prawosławnego

Warszawa

ul. Zygmuntowska Nr. 13

 

Okrągła pieczęć ze swastyką i napisem: Waffen SS

Nr. 5107

 

Opracował ks. Henryk Paprocki



[1] Ks. protoprezbiter Jan Kowalenko (1875-1950), w latach 1939-1949 proboszcz katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie i dziekan okręgu warszawskiego.

[2] Por.: L. Karzinkin, Pisarz na V oddziale (7. X. 1941-17. I. 1943), [w:] Wspomnienia więźniów Pawiaka, Warszawa, 1964, s. 126; wydanie II: Warszawa, 1978, s. 117.

[3] „Na oddziale V w początku października otrzymałem następne paczki, a ponieważ żona pisała adres gotykiem, zwrócił na to uwagę SS-man Heller, który paczki kontrolował. Zamienił ze mną kilka słów po niemiecku, pytając o pochodzenie i skąd znam język i powiedział do pisarza, że to będzie dobry dolmetscher (tłumacz). (Pochodzę z Wrześni i kończyłem niemiecką szkołę). Rzeczywiście, na drugi dzień zostałem z celi wypuszczony na korytarz jako tłumacz na miejsce archimandryty Peradzego z Pragi, który został przeniesiony na oddział roboczy, również jako tłumacz…”, patrz: A. Bruczyński, Byłem tłumaczem na Pawiaku (28. VIII. 1942 – 29. IV. 1943), [w:] Wspomnienia więźniów Pawiaka, Warszawa, 1964, s. 144; wydanie II: Warszawa, 1978, s. 135. Jednakże w „Indeksie Osób” podano błędną informację, że o. Peradze był Czechem, i to w obu wydaniach książki: wydanie I, s. 429; wydanie II, s. 431.

[4] Dionizy, imię świeckie Konstantyn Nikołajewicz Waledyński (1879-1960), biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego , a następnie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z tytułem Metropolity Warszawskiego i Całej Polski . Doprowadził do pomyślnego końca starania o autokefalię Kościoła prawosławnego w Polsce, uzyskaną od patriarchy Konstantynopola. Urząd sprawował od 1923 do 1946 roku, kiedy został usunięty przez władze stalinowskie i osadzony w areszcie domowym.

[5] Giorgi Nakaszydze (1890-1991), gruziński językoznawca i działacz polityczny, w okresie międzywojennym wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wschodoznawczej przy Instytucie Wschodnim w Warszawie, po II wojnie światowej mieszkał w USA.

[6] Wywiad z profesorem Giorgi Nakaszysze (Fragment o św. Grzegorzu Peradze), Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies, 19:2009, s. 213-217.

[7] Jerzy Berkman-Karenin (1918-1978), diakon (wyświęcony 9 listopada 1941 r.) katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, przyjaźnił się z o. Grzegorzem Peradzem, w 1944 r. wyjechał z Warszawy, po II wojnie światowej mieszkał w Brazylii, gdzie był wykładowcą w Colégio Vítor Viana w São Paulo, autor książek Vinde a Mim, Criancinhas! (São Paulo, 1956) i Doutrina Cristã Ortodoxa (São Paulo, 1957; Los Angeles, 19992).

[8] Zeszyty Oświęcimskie. Numer specjalny (I). „Obóz Koncentracyjny Oświęcim w świetle akt Delegatury Rządu R. P. na Kraj”, 12(1968), s. 75, aneks nr 44.

[9] Informacja ks. arcyprezbitera Atanazego Semeniuka (1904-1996) i ks. protojereja Mikołaja Lenczewskiego (1912-2003).

[10] Archiwum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, sygnatura AWMP R IV-2B/1144 (dokument 5).

ks. Henryk Paprocki