teologia
Modlitwa na rozpoczęcie polsko-rosyjskiej konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”
2013-12-12
Królu Niebieski, Pocieszycielu, Duchu Prawdy, który wszędzie jesteś i wszystko napełniasz, Skarbnico dóbr i Dawco życia, przyjdź i zamieszkaj w nas, i oczyść nas z wszelkiej zmazy, i zbaw, o Dobry, nasze dusze.

Błogosławiony jesteś, Panie Boże nasz, pozwoliłeś nam bowiem dzisiaj być razem, Rosjanom i Polakom, katolikom i prawosławnym. Jesteśmy w drodze do Twego ołtarza i pamiętając o Twoich słowach: „Jeśli idziesz złożyć swój dar na ołtarzu i wspomnisz, że brat twój ma coś przeciwko tobie, to zostaw swój dar i idź najpierw pojednać się z Twoim bratem, a potem złóż swój dar”, zgromadziliśmy się tutaj, aby dążyć do wzajemnego pojednania i razem pójść drogą, którą Ty nam wskażesz. Ty jesteś „drogą, prawdą i życiem”. Oświeć nas swoją prawdą i daj nam nowe życie, wolne od wszelkich uprzedzeń i niechęci. To Ty jesteś „zmartwychwstaniem i życiem”, i możesz sprawić, że każda sytuacja, nawet najbardziej tragiczna, może stać się Paschą życia. Prosimy Ciebie, który jesteś Życiem, abyś wszystkie nasze niechęci, nieporozumienia i nienawiści, które niosą śmierć, przemienił w życie, w radość pojednania i wzajemnego zrozumienia. Zakorzeń nas wszystkich w Twojej miłości, abyśmy mogli kochać wszystkich i przebaczać, abyśmy widzieli w sobie wzajemnie braci i przyjaciół, abyśmy we wszystkich naszych czynach i w całym naszym życiu jednymi ustami, i jednym sercem sławili, i opiewali najczcigodniejsze, i najwspanialsze imię Twoje, Ojca i Syna, i Świętego Ducha, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.


ks. Henryk Paprocki